

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.3 mm |
| Width | 3.3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 10 MΩ |
| Height | 750 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 165.33333 mg |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 41 W |
| Power Dissipation | 41 W |
| Threshold Voltage | -1.8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3.97 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 11.5 A |
| Rds On Max | 10 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Turn-Off Delay Time | 63 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 14 ns |
| Gate Charge | 91 nC |
| Drain to Source Resistance | 10 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 25 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 5 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 138
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59059
Ext.Price$0.59059
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59059 | $0.59059 |
| 10 | $0.48922 | $4.89220 |
| 25 | $0.45431 | $11.35775 |
| 50 | $0.42189 | $21.09450 |
| 100 | $0.39178 | $39.17800 |
| 300 | $0.37614 | $112.84200 |
| 500 | $0.36113 | $180.56500 |
| 1000 | $0.34581 | $345.81000 |
